Co to jest VPLS


VPLS (Virtual Private LAN Service) to usługa wirtualnej prywatnej sieci dotycząca lokalnych sieci komputerowych (LAN) w firmach wielooddziałowych. Jest ona najnowszym i najbardziej zaawansowanym technologicznie produktem z kategorii transmisji danych. Jej przeznaczeniem jest łączenie sieci komputerowych dowolnej liczby oddziałów firmy zlokalizowanych na terenie całej Polski w jedną rozległą sieć (WAN).

Kluczową cechą tego rozwiązania jest fakt, że sieć WAN staje się naturalnym rozszerzeniem sieci lokalnych LAN znajdujących się w oddziałach Klienta w jeden wirtualny LAN . Co ważne, sieć taka jest domeną przeźroczyście przenoszącą ruch Ethernet. Pozwala to na bezpieczne i niezwykle wydajne przesyłanie danych przy pełnej kontroli ich przepływu przez Klienta.

 Ponadto w rozwiązaniu VPLS stosowane są wysoce cenione mechanizmy, jak: podział na klasy umożliwiający konwergencję różnorodnych danych w obrębie sieci (np: transmisja danych, internet, intranet, wideokonferencje, połączenia głosowe), optymalizację wykorzystania pasma, ustawianie priorytetów ruchu oraz monitoring jakości transmisji danych.

Rozwiązanie VPLS projektowane jest indywidualnie, zależnie od potrzeb i oczekiwań Klienta. Sieć umożliwia dowolne dołączanie w jej obręb również dostawców, kooperantów czy klientów. Dzięki sprawnemu przepływowi danych, komunikacja przebiega szybciej i sprawniej. Wzrasta efektywność działań, co nie pozostaje bez wpływu na wyniki biznesowe.

Główne korzyści

 •     prywatność i kontrola: pełna kontrola nad adresacją i kierowaniem przepływu pakietów danych; wprowadzanie zmian nie wymaga kontaktu z operatorem, czas reakcji na potrzebę zmiany jest więc znacznie krótszy; zarządzanie oddzielnymi lokalnymi sieciamifirmowymi LAN jest możliwe poprzez jedną domenę; brak konieczności dzielenia się z operatorem usługi informacjami o adresacji i przepływie danych sprawia, że homogeniczna sie1ć WAN jest wyjątkowo bezpieczna
   
 •     wydajność: optymalizacja i przyspieszenie działania aplikacji (mechanizmy QoS i CoS) oraz efektywne zarządzanie ruchem; bardzo dobre parametry jakościowe ruchu - zwłaszcza niskie opóźnienie ramek i jego zmienność
   
 •     elastyczność: możliwość transmisji zarówno protokołu IP jak i nonIP w tej samej sieci; duże przepływności o wysokiej granulacji (skok co 1Mb/s); kompatybilność z innymi produktami Netii
   
 •     efektywność kosztowa: niski sumaryczny koszt Klienta; nie ma potrzeby zastosowania specjalnych protokołów routingowych, urządzeń czy podnoszenia kwalifikacji pracowników; bardzo korzystny koszt za megabit przepływności; niskie koszty operacyjne, zarządzania, administrowania (Klient korzysta z własnych zasobów IT i wykwalifikowanego personelu)
 •    prostota: uznany od lat łatwy w użyciu, skuteczny i rozpowszechniony standard Ethernetowy; stosowanie tych samych wymagań, co przy wszechobecnych rozwiązaniach LAN; zarządzanie siecią u Klienta pozwala na szybszą reakcję przy jakichkolwiek zmianach.